Beyoğlu Belediyesi Emlak Vergisi Borç SorgulamaBeyoğlu Belediyesi Emlak Vergisi Borç Sorgulama İşlemi için Lütfen Tıklayınız

Beyoğlu Belediyesi Sicil Kodu-Tc Kimlik No ile Tahsilat için BURAYA TIKLAYINIZ

Beyoğlu Belediyesi İletişim ve Adres Bilgileri

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI
İLETİŞİM MERKEZİ
444 0 160

T.C İSTANBUL BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. No:50 34430
Tepebaşı - Beyoğlu - İSTANBUL

EK HİZMET BİNASI
Tomtom Mah. İstiklal Caddesi No:217
Posta Kodu: 34433 Beyoğlu / İstanbul

Emlak Vergisi

Emlak Vergisinin Kapsamı Nedir? Nasıl Başvurulur? Ve Kimleri Bağlar?

1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan mükellefler emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Emlak vergisi ödeyecek kişilerin ilgili belediyelerin emlak servislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Emlak Vergisi Bildirimi İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa,arazi,bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden temin edebilirler.

Emlak bildirimi için; tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası) beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası ile müracaat edilmelidir.

Emlak Vergisi Hangi Dönemlerde Ödenmektedir?

Emlak vergisi 1. taksiti Mart-Nisan-Mayıs ayının sonu, 2. taksiti Kasım ayının sonuna kadar 2 eşit taksitte ödenir. (İsteyen mükellefler vergilerinin tamamını 1. dönemde ödeyebilirler)

Emlak Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Gayrimenkullere (arsa,arazi,mesken ve işyeri) ait vergi ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır. Vergi oranları arsalar için %06, araziler için %03, meskenler için %02 ve işyerleri için %04’ dür.

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Cezai Yaptırımı Ne Olur?

Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 Sayılı Kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Örneğin bu oran 19.11.2009 tarihinden itibaren aylık gecikme cezası %1,95 olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için BURAYA TIKLAYINIZ