Mamak Belediyesi Emlak Vergisi SorgulamaMamak Belediyesi Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi için Buraya Tıklayınız

MAMAK BELEDİYESİ ADRES VE TELEFONLARIMIZ

ADRES SANTRAL
Mamak Caddesi No:181
06260 MAMAK / ANKARA
mamak@mamak.bel.tr

SANTRAL

444 0 149
0 312 550 70 00
0 312 550 70 01
Fax: 0 312 550 71 66

Mamak Belediyesi, emlak vergisi ve işyerlerine ait 2011 yılı çevre temizlik vergisinin ikinci taksidi ödeme süresi 30 Kasım’da sona eriyor. Mamaklı mükellefler vergilerini Mamak Belediyesi Hizmet Binası, Mamak Kültür Merkezi, Kutludüğün ve Lalahan’da bulunan veznelere ödeyebiliyor. Mamak Belediyesi vatandaşlara www.mamak.bel.tr adresinden de online ödeme imkanı sağlıyor.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında birinci, Kasım ayında da ikinci taksit ödemeleri gerçekleşen Emlak Vergisi ve işyerlerine ait çevre temizlik vergisi 30 Kasım’da sona eriyor. Mamaklı mükellefler vergilerini Mamak Belediye Başkanlığı içinde hizmet veren vezneler ya da Mamak Kültür Merkezi, Kutludüğün ve Lalahan’da bulunan veznelere ödeyebiliyor. Mamak Belediyesi, yoğunluğu önlemek adına cumartesi ve Pazar günleri saat 09.00 ve 16.00 saatleri arası vezneleri açık tutacak.

Online ödeme kolaylığı

Mamak belediyesi vatandaşlara bir de online ödeme imkanı sunuyor.Mükellefler www.mamak.bel.tr adresine girerek e-belediye sistemini kullanarak vergilerini kolaylıkla yatırabiliyor.Online hizmetten faydalanacak vatandaşlar e-belediye sisteminin borç sorgulama bölümünde sicil numaralarını girerek kredi kartıyla borçlarını yatırabiliyor.

Mükellefler online hizmet ve veznelerin yanı sıra emlak vergisi ödemelerini 210374 numaralı posta çeki numarasından, işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi ödemelerini de 526891 numaralı posta çeki numarasından gerçekleştirebiliyor.

Akgül’den “Cezalı duruma düşmeyin” uyarısı

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül vatandaşları ödemelerini zamanında yapmaları ve cezalı duruma düşmemeleri konusunda uyardı. Akgül” Emlak vergisi ve işyerlerine ait çevre temizlik vergisi ödemelerinin süresi 30 Kasım’da sona eriyor. Yoğunluğu önlemek amacıyla belediyemiz cumartesi ve pazar günleri de veznelerini açık tutuyor.6111 sayılı kanuna göre geçmiş yıllardaki vergi borçlarını yapılandıran(taksitlendiren) vatandaşlarımızın, taksitlerini düzenli ödemeleri gerekiyor. Yapılandırma işlemi bozulduğunda gecikme zammı ödemek zorunda kalınıyor. Vatandaşlarımız vergilerini zamanında ödesin ki cezalı duruma düşmesin.”dedi.Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi,ülkemiz sınırları içerisinde mevcut arsa, arazi, konut ve işyeri gibi taşınmaz mallar için,iki eşit taksit halinde ödenen vergidir.Emlak vergileri için ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenmesi gerekiyor, ikinci taksitler ise Kasım ayında ödeniyor.

Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak vergileri için ödeme miktarı, söz konusu taşınmazın hangi belediye sınırları içerisinde yer aldığına göre değişiklik gösterir.

Büyükşehir belediye sınırları içerisinde yer alan bir taşınmaz mal için ödenecek miktar,normal yörelerde ödenecek bedelin 2 katına kadar çıkıyor.Aşağıda emlak vergilerinin 2014 oranları görülmektedir.

Emlak vergileri oranları

Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Büyükşehir Belediyesi

Binalarda Binde 4
Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6