Honaz Emlak Vergisi Sorgulama

Denizli Honaz Belediyesi Emlak Vergisi ve Diğer Sorgulamalarınız için Önce Üyeli Kaydı Yaptırmanız Gerekiyor.

NOT:Eğer üyelik kaydınız varsa aşağıdaki sorgulama linkinden emlak borcunuzu öğrenebilirsiniz.Denizli Honaz Belediyesi Üyelik Kaydı Yaptırmak için Lütfen Tıklayınız

Emlak vergisi sorgulamanızı belediyenin açılan ana sayfasından e-belediye bölümünden genel borç sorgulama kısmını tıklayarak ulaşabilirsiniz.Şimdi emlak vergisi sorgulamak için aşağıdaki linke tıklayınız.

DENİZLİ HONAZ BELEDİYESİ EMLAK VERGİSİ SORGULAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Honaz Belediyesi İletişim

HONAZ BELEDİYESİ, DENİZLİ, HONAZ
Tel: (0258) 811 3107

Adres: Honaz, 20-06, , Denizli, Türkiye

Faks: (0258) 811 3789 www.honaz.bel.tr

EMLAK - İşlemleri


EMLAK İŞLEMLERİ


Emlak Vergisinin Kapsamı Nedir? Nasıl Başvurulur? Ve Kimleri Başlar?

1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan mükellefler emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler. Emlak vergisi ödeyecek kişilerin belediyemiz tahsilât servisine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Emlak Vergisi Bildirimi için Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa, arazi, bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını belediyemizden temin edebilirler.

Emlak bildirimi için; tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası) beyan sahibinin ikamet ve varsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası ile müracaat edilmelidir.

Emlak Vergisi Hangi Dönemlerde Ödenmektedir?

Emlak vergisi 1. taksiti Mayıs ayının sonu, 2. taksiti Kasım ayının sonuna kadar 2 eşit taksitte ödenir. (isteyen mükellefler vergilerinin tamamını 1. dönemde ödeyebilirler)

Emlak Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Gayrimenkullere (arsa, arazi, mesken ve işyeri) ait vergi ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır. Vergi oranları arsalar için %03, araziler için %01, meskenler için %01 ve işyerleri için %02’ dür.

Emlak Vergisi Zamanında Ödenmezse Cezai Yaptırımı Ne Olur?

Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 Sayılı Kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Örneğin bu oran 2006 yılından itibaren aylık gecikme cezası %2,5 olarak belirlenmiştir.

Emlak Vergisini İndirimli Ödeme Koşulları Var mıdır? Varsa koşulları Nelerdir?

Emlak Vergisin indirimli olarak ödenebilir. Başvuru sahibi emekli veya hiçbir geliri yok ise bu kişinin yalnızca bir konutu varsa bu konutunu sadece oturma amaçlı kullanıyorsa emlak vergisinin 8. maddesine göre indirimli olarak ödeyebilmektedirler. İndirimli verginin uygulanabilmesi için mükellefin indirim ile ilgili müracaat formunu doldurmaları gerekmektedir.

Emlak Bildirimi Zamanında Verilmezse Ne Yapılmalıdır?

Bildirimde bulunmak için Tapu belgesi, kimlik fotokopisi ve vergi numarası ile birlikte Belediyemiz Emlak servisine müracaat edilmelidir. Vergi dairesinde tapu alış tarihi ve satıcının bildirimde bulunup bulunmadığını göz önüne alarak gerekli işlemi yapar. Eğer cezai durum söz konusu ise V.U.K(Vergi Usul Kanunu)’nun 376. md. Göre dilekçe verilerek ceza indiriminden yararlanılır.